FTERRE, ZEMRA IME

Home
FTERRE, ZEMRA IME - Permbledhese
Fshati im i bukur Fterre
Kujtimet e fėmirisė
Hunda e Drerit
Katėr stinė
Rrugėn e malit kujtoj
Te kem krahė tė fluturoj
Si manare tė rris vetė
Dola sipėr nė Rrėmullė
Thėllėzė qė rri nė mal
Moj ftuja vilore kuqe
Jane granata mesimor
Ike larg pėr tė studiuar
Kėshtu mbeēim,tė bashkuar
Zjarri qė u ndez nė lumė
Vranishti lindi bilbila
Tradita shkon brez pas brezi
Nipi i Selim Hasanit
Kurvelesh i trimėrisė
Ē'mu kujtua Gur i Ēokes
Nė shkollė tė Kuēit tė njoha
Pėr ato dy vjet nė Sasaj
Mos mė qėrto, po tė duash
Gomari i kryeplakut
Shelege, ku ishe mbrėmė
U gjet varri i ēifutit
Mos e kishe kokosh fare
Do ti therras Parlament
Fterrė e lashtė e hitorisė
Dritėro, o penė e artė
Sevdaja ma ndiste gjakun
Vjen milorja rėndė - rėndė
Cirkua njė zog i rrallė
Servet, qėnke i marrė
Me shpirt n'Ixuar per dite
Je si Parisi dhe Vjena
Do ti kendoj trimerise
Kapetan Lazo Kofina
Loti syte mi verbon
Na mesoi abc-ne
Luftove me pushke e pene
levdatat si dua
Pas botimit te librit
servetibredu.jpg
Servet Dauti ne Breg te Lleshe

Faleminderit qe vizitoni faqen time te internetit

Servet Dauti u lind nė Fterrė mė 1 janar 1941. Mbasi mbaroi shkollėn nė fshatin e tij tė lindjes, nė Fterrė, vazhdoi studimet deri sa doli oficer i ushtrisė nė degėn e ndėrlidhjes, ku dhe punoi mbi 30 vjet deri sa doli nė pension.

Serveti asnjėherė nuk i ka shkėputur lidhjet me Fterrėn dhe fteriotėt. Kjo duket qartė edhe nė kėtė vėllim tė parė poetik tė tij, ku pjesa mė e madhe e vjershave i kushtohen  kujtimeve nga fshati.

Kliko ketu per faqen "Fterra"

Fotografi me fteriotet e mi

Fotografi te Galishtit

Videoclipe me recitime:
(kliko djathtas mbi foto per ta degjuar dhe per ta mbyllur)

serveti30.jpg

Vidioclip 1

serveti30.jpg

Vidioclip 2

serveti30.jpg

Videoclip 3

serveti30.jpg

Vidioclip 4

Numri i vizitoreve nga 1 gusht 2004

servetkopertina.jpg
Kopertina e librit

Nė vend tė hyrjes

Libri i poetit Sevet Dauti Fterrė, zemra ime

 

                         Vėllimi me poezi popullore qė po paraqesim , ėshtė  pėrpjekja e parė e vjershėtorit fteriot Servet Dauti  pėr tė dalė para lexuesve me njė libėr tė plotė, ku janė pėrmbledhur njė pjesė e krijimeve tė tij tė shkruara nė vite. Disa nga vjershat janė botuar edhe nė gazetėn Fterra jonė e nė simotrat e saj tė fshatrave fqinjė.

                          Nė kėto vjersha tė bie nė sy dashuria e pakufishme qė ka autori pėr vendlindjen, pėr Fterrėn tonė tė dashur, tė cilės i kushton disa poezi radhazi. Gjithashtu, autori nuk harron vitet e vėshtira tė fėmijėrisė, shokėt e tij  tė vegjėlisė, vendet e bukura tė fshatit, stanet e ēobanėve, ujėt e ftohtė tė Ixorit, e tė tjera, e tė tjera.

                           Vend tė veēantė zenė poezitė pėr traditat, pėr luftėtarėt e krahinės e tė fshatit, pėr hisorinė e arsimit e tė kulturės, pėr mikėpritjen e bujarinė e Fterrės dhe pėr njerėz tė shquar tė saj.

                            Bukurinė e freskinė kėtij vėllimi ia shtojnė kėngėt  e dashurisė, tė cilat mendoj se janė nga mė tė bukurat dhe lexohen me shmė dėshirė. Kjo tregon edhe faktin se autori, edhe pse tani ėshtė pensionist, ka patur e ka ndjenja tė holla, qė i derdh me mjeshtėrinė e  poetit popullor nė vargje, qė do tė mbeten tė pashlyera nė kujtesėn e lexuesit.

                           Autori, edhe pse shumicėn dėrmuese tė poezive i ka shkruar pėr Fterrėn e fterjotėt, nuk ka patur dhe nuk mund tė kishte pėr qėllim qė tė zgjidhte fugurat kryesore tė fshatit. Ai ka shkruar i frymėzuar nga ndjenjat e dėshirat e ēastit, ka pėrfshirė nė vjersha moshatarėt, ēobanėt, vjershėtorėt e tė tjerė. Nuk duhet tė zemėrohen as ata, pėr tė cilėt Serveti ka thurur vjersha shoqėrore e humoristike, tė cilat, siē dihet, kanė qenė nė traditėn e bukur tė bejtexhinjve fteriotė.

                           Nė redaktimin e kėtij vėllimi, jam munduar qė gjithēka tė bjerė era Fterrė, duke ruajtur stilin e vargjet e shkruara nga Serveti, duke lėnė edhe fjalė e shprehje qė pėrdoren nė fshat, duke sakrifikuar ndonjėherė dhe ortografinė, pėr hir tė vargut e tė rrimės. Kėto , shpresoj, do tė kuptohen drejtė e jo si mungesė  serioziteti.

                          I urojmė Srvetit suksese tė mėtejshme dhe jam i bindur se nė tė ardhmen do tė kemi prej tij edhe botime tė tjera.

 

                                                                                   Bardhyl  Xhama

                                                                                       -Shkrimtar-

fterra640.jpg
Fterra - 15 tetor 2005

s7.jpg
Nje grup i "Parlamentit" te Fterres vizite ne klubin e Servetit

FOTOGRAFI , 30 GUSHT 2006

serveti24nentor2.jpg
24 nentor 2007

01.jpg

02.jpg

03.jpg

dsc04521.jpg
Nje gote raki me shoket e mi Agronin dhe Bardhylin

servethoteldajti.jpg
Servet Dauti duke zbritur shkallet e hotel "Dajti"

bregulleshe.jpg
Bregu i Llshe - lagja ku kam lindur

07.jpg

04.jpg

05.jpg

06.jpg

vajzainternet.jpg
Vajza, Iliriana me bashkeshortin dhe femijet

serveti24nentor.jpg
24 nentor 2007

servetprindrit320.jpg
Prinderit e mi, Merjemja dhe Dauti

servetinternet.jpg

s11.jpg
Serveti jep autograf

v14.jpg
Vendimi, Serveti, Bardhyli, Zijai

Enter supporting content here

Degjo zogun