FTERRE, ZEMRA IME

Tradita shkon brez pas brezi

Home
FTERRE, ZEMRA IME - Permbledhese
Fshati im i bukur Fterre
Kujtimet e fėmirisė
Hunda e Drerit
Katėr stinė
Rrugėn e malit kujtoj
Te kem krahė tė fluturoj
Si manare tė rris vetė
Dola sipėr nė Rrėmullė
Thėllėzė qė rri nė mal
Moj ftuja vilore kuqe
Jane granata mesimor
Ike larg pėr tė studiuar
Kėshtu mbeēim,tė bashkuar
Zjarri qė u ndez nė lumė
Vranishti lindi bilbila
Tradita shkon brez pas brezi
Nipi i Selim Hasanit
Kurvelesh i trimėrisė
Ē'mu kujtua Gur i Ēokes
Nė shkollė tė Kuēit tė njoha
Pėr ato dy vjet nė Sasaj
Mos mė qėrto, po tė duash
Gomari i kryeplakut
Shelege, ku ishe mbrėmė
U gjet varri i ēifutit
Mos e kishe kokosh fare
Do ti therras Parlament
Fterrė e lashtė e hitorisė
Dritėro, o penė e artė
Sevdaja ma ndiste gjakun
Vjen milorja rėndė - rėndė
Cirkua njė zog i rrallė
Servet, qėnke i marrė
Me shpirt n'Ixuar per dite
Je si Parisi dhe Vjena
Do ti kendoj trimerise
Kapetan Lazo Kofina
Loti syte mi verbon
Na mesoi abc-ne
Luftove me pushke e pene
levdatat si dua
Pas botimit te librit

tenolona.jpg
Teno Lona, rapsod i talentuar

hasankenga.jpg
Hasan Mehmeti dhe grupi i kenges

TRADITA SHKON BREZ PAS BREZI

Bejtet Fterrės kush ia shkroi?

kush mbeti nė histori?

Isuf Avrec vjershėtori

dhe shumė tė tjerė pas tij.

Tradita shkon brez pas brezi,

vjen gjer sot nė ditėt tona,

vargjet e kėngės i ndezi,

vjershėtori Teno Lona.

O Teno Lonė fterjoti,

sa bukur kėngėt i "gdhėnd",

si rilindėsit qėmoti,

tė skalitura nė shkėmb.

Kur dėgjon kėngėt e tua,

zemra hop, tė ngrihet pesh,

vargjet burojnė si krua,

i dėgjon e buza qesh.

Seē ja merr Hasan Mehmeti,

me zėrin si gjeraqinė,

gjėmon mali, tundet deti,

lezeton polifoninė.

Gjer nė gryka shkon jehona,

pleksen zėrat palė palė

ia kthen kėngės Taip Lona,

                                        oshėtin si det me valė.

Kur ia hedh kėngės Livani,

te burimi, nė Ixuar,

zbresin ēobanėt nga stani,

bilbilat duke dėgjuar.

Fterrė, o e bukur Fterrė,

kėng e valle gjithė fshati,

rapsod e poet pėrherė,

plast bilbili nga inati!

Kur festuam nė shtator,

gjith fterjotėt u gėzuan,

doli dhe njė vjershėtor,

lart, nė Kika, mbi Ixuar.

O Tomorri i Avrece,

nga fisi tė ra damari,

qė thurnin vjersha dhe bejte,

na vjen si lule behari.

Enter supporting content here

Degjo zogun