FTERRE, ZEMRA IME

Loti syte mi verbon

Home
FTERRE, ZEMRA IME - Permbledhese
Fshati im i bukur Fterre
Kujtimet e fėmirisė
Hunda e Drerit
Katėr stinė
Rrugėn e malit kujtoj
Te kem krahė tė fluturoj
Si manare tė rris vetė
Dola sipėr nė Rrėmullė
Thėllėzė qė rri nė mal
Moj ftuja vilore kuqe
Jane granata mesimor
Ike larg pėr tė studiuar
Kėshtu mbeēim,tė bashkuar
Zjarri qė u ndez nė lumė
Vranishti lindi bilbila
Tradita shkon brez pas brezi
Nipi i Selim Hasanit
Kurvelesh i trimėrisė
Ē'mu kujtua Gur i Ēokes
Nė shkollė tė Kuēit tė njoha
Pėr ato dy vjet nė Sasaj
Mos mė qėrto, po tė duash
Gomari i kryeplakut
Shelege, ku ishe mbrėmė
U gjet varri i ēifutit
Mos e kishe kokosh fare
Do ti therras Parlament
Fterrė e lashtė e hitorisė
Dritėro, o penė e artė
Sevdaja ma ndiste gjakun
Vjen milorja rėndė - rėndė
Cirkua njė zog i rrallė
Servet, qėnke i marrė
Me shpirt n'Ixuar per dite
Je si Parisi dhe Vjena
Do ti kendoj trimerise
Kapetan Lazo Kofina
Loti syte mi verbon
Na mesoi abc-ne
Luftove me pushke e pene
levdatat si dua
Pas botimit te librit

LOTI SYTĖ MI VERBON

Zhupaj dhe Fterra e tėrė,

ēėshtė kjo e madhe gjėmė!

Lotėt akoma pa tharė,

medet, iku tjetėr djalė!

Tre djem me gjithė babanė,

gjėmė e madhe nė njė derė,

ishin tė tre djemtė tanė,

u plagose rėnd o Fterrė.

O zot, pse spate mėshirė,

qė nusen e le tė ve ,

mbetėn fėmijėt jetimė,

porsi zogjtė pa fole.

Vajton Ēaparja me ligje,

jetėn dhe dertet e saj,

zemėr e shpirt ia zhurite,

ska me kė hallet ti qaj.

Thuaja Xhevo me ligje,

qaj dhe ti dertet e tua,

me tė madh tė keq i rrite,

ndaj lotėt derdhen si krua.

Ti je njė zonjė fisnike,

ti ishe dhe burrė dhe grua,

                     tė gjithė nė kėmbė i prite,

Qaj dhe ti motra Mirė,

apo lotėt janė tė tharė?

Trupi dhe shpirti ta dinė,

e ke tė zhuritur xhanė.

Dhe ju vėllezėr tė qani,

Islam, Sulo e Flamur,

por dhe kurajo tė mbani,

se fati kėshtu e ka prur.

Lapsi nė dor smė qėndron,

dora dhe zemra mė dridhen,

loti nė sy mė verbon,

                     kjo gjėmė nė letėr shidhet

 

Enter supporting content here

Degjo zogun