FTERRE, ZEMRA IME

Si manare tė rris vetė

Home
FTERRE, ZEMRA IME - Permbledhese
Fshati im i bukur Fterre
Kujtimet e fėmirisė
Hunda e Drerit
Katėr stinė
Rrugėn e malit kujtoj
Te kem krahė tė fluturoj
Si manare tė rris vetė
Dola sipėr nė Rrėmullė
Thėllėzė qė rri nė mal
Moj ftuja vilore kuqe
Jane granata mesimor
Ike larg pėr tė studiuar
Kėshtu mbeēim,tė bashkuar
Zjarri qė u ndez nė lumė
Vranishti lindi bilbila
Tradita shkon brez pas brezi
Nipi i Selim Hasanit
Kurvelesh i trimėrisė
Ē'mu kujtua Gur i Ēokes
Nė shkollė tė Kuēit tė njoha
Pėr ato dy vjet nė Sasaj
Mos mė qėrto, po tė duash
Gomari i kryeplakut
Shelege, ku ishe mbrėmė
U gjet varri i ēifutit
Mos e kishe kokosh fare
Do ti therras Parlament
Fterrė e lashtė e hitorisė
Dritėro, o penė e artė
Sevdaja ma ndiste gjakun
Vjen milorja rėndė - rėndė
Cirkua njė zog i rrallė
Servet, qėnke i marrė
Me shpirt n'Ixuar per dite
Je si Parisi dhe Vjena
Do ti kendoj trimerise
Kapetan Lazo Kofina
Loti syte mi verbon
Na mesoi abc-ne
Luftove me pushke e pene
levdatat si dua
Pas botimit te librit

SI MANARE TĖ RRIS VETĖ

 

Mora lartė pėr nė male,

thash tė dal pak pėr hava,

rrugėn ma pret njė sorkadhe,

hodhi sytė dhe mė pa.

 

I fola, po nuk qėndroi,

u bė erė e suferinė,

male dhe kodra kaloi,

mė kot e prita tė vijė.

 

Do tė kėrkoj tė tė gjej,

sorkadhe ta vura synė,

natėn do pėrgjoj nė hėnė,

kur tė dalėsh nė lėndinė.

 

Tė prita po ti nuk erdhe,

djersė tė ftohta mė ranė,

apo mė ndoqe pėr ere,

ndaj e ndėrrove meranė?

 

Nė mėngjes pa gdhirė mirė,

do shkoj tė pres te burimi,

atje sorkadhja do vijė,

atje do bėhet takimi.

 

Dėgjoj ca hapa tė lehtė,

nėpėr gurgullim tė ujit,

ja ku po vjen qetė qetė,

gushėbardha si pėllumbi.

 

Sorkadhe e vogėl kėrthinjė,

shtatėhedhura lastar,

si manushaqe nė prill,

mua zemrėn ma ke marr.

 

Zgjata dorėn qė ta kap,

mė rrėshqiti porsi njalė,

un i kėrkova xhevap,

dhe ajo mi tha ca fjalė.

 

..Sorkadh mali kur tė pash,

mėndjen time turbullove,

prit sa tė shkoj ky behar,

se jam e vogėl, milore.

 

Ajo bukuri e rrallė,

ai syri yt i shkruar,

ma kan bėrė zemrėn plagė,

mos mė ler mė qė tė vuaj.

 

Largohu tani, o djalė,

kam turp nga shoqet e mia,

veēse hėna kur tė dalė,

tė pres tė  vish te lajthia.

 

Sorkadhe mėndjen ta bleva,

do tė tė marr qė sivjet,

nuk do pres qė tė vij vera,

si manare tė rris vetė.

 

Enter supporting content here

Degjo zogun