FTERRE, ZEMRA IME

Hunda e Drerit

Home
FTERRE, ZEMRA IME - Permbledhese
Fshati im i bukur Fterre
Kujtimet e fėmirisė
Hunda e Drerit
Katėr stinė
Rrugėn e malit kujtoj
Te kem krahė tė fluturoj
Si manare tė rris vetė
Dola sipėr nė Rrėmullė
Thėllėzė qė rri nė mal
Moj ftuja vilore kuqe
Jane granata mesimor
Ike larg pėr tė studiuar
Kėshtu mbeēim,tė bashkuar
Zjarri qė u ndez nė lumė
Vranishti lindi bilbila
Tradita shkon brez pas brezi
Nipi i Selim Hasanit
Kurvelesh i trimėrisė
Ē'mu kujtua Gur i Ēokes
Nė shkollė tė Kuēit tė njoha
Pėr ato dy vjet nė Sasaj
Mos mė qėrto, po tė duash
Gomari i kryeplakut
Shelege, ku ishe mbrėmė
U gjet varri i ēifutit
Mos e kishe kokosh fare
Do ti therras Parlament
Fterrė e lashtė e hitorisė
Dritėro, o penė e artė
Sevdaja ma ndiste gjakun
Vjen milorja rėndė - rėndė
Cirkua njė zog i rrallė
Servet, qėnke i marrė
Me shpirt n'Ixuar per dite
Je si Parisi dhe Vjena
Do ti kendoj trimerise
Kapetan Lazo Kofina
Loti syte mi verbon
Na mesoi abc-ne
Luftove me pushke e pene
levdatat si dua
Pas botimit te librit

sorkadhe320.jpg

HUNDA E DRERIT

 

Shokė mė ka mbet merak,

qė tė shkoj nė Hund tė Drėrit,

ma bėn zemra trik e trak,

sju gėnjej, pėr fjal tė nderit!.

 

Mė duket kam dyzet vjet,

mos kam dhe mė shumė vallė?

por them qė tė shkoj sivjet,

qė ta shuaj atė mall.

 

Tė shikoj tėndėn e dhėne,

atė tėndėnė me famė,

ku rrinte Godua i Mėngule,

dyzet e shtatė vjet me radhė.

 

Ajo tėndė madhėshtore,

ku mėrzenin mijra krerė,

ėshtė tėndė beharore,

ska tė paguar nė verė.

 

Atje ėshtė dhe burimi,

me ujė tė ftohtė bore,

ay ėsht ilaē shėrimi,

bashkė me Kruan e Molle.

 

Nė atė vend ēdo behar,

verojnė ēobanėria,

janė vėllezėrit tanė,

qė i lashtė Perėndia!

 

Janė ēobanėt e dhėne,

verojnė pėr bukuri,

me bagėtinė nė mendje,

qė tė bėjnė katandi.

 

Lumthi ju, more ēobanė,

sa shumė ju kam zili,

kaloni atje beharė,

shijoni atė freski.

 

Nė mėngjes sa zbardh agimi,

ja fillon kėngės thėllėza,

pėrzier me zė bilbili,

dhe blegėrimėn e dhėnve.

 

Natėn dhėntė kullosin,

ditėn mėrzejnė nė tėndė,

ēobanėt radiot dėgjojnė,

apo shtrihen, gjumė flenė.

 

Kur venė dhėntė pėr ujė,

nė krye dashi pėrēor,

hajde moj kope me vulė,

buēasin zile kėmborė!

 

Dymbėdhjet zile kėmborė,

sa mirė janė ujdisur,

si njė orkestėr frymore,

Zoti i ka jaradisur!

 

Kur shtrohet stani pėr ujė,

ēobanėt ulen nė brinjė,

marrin longare dhe culė

dhe fillojnė qė tu bien.

 

Melodia ska tė ndalur,

pėrhapet gjer nė Lėpjetė,

jehona merr gryka , male,

tė hidhet zemra pėrpjetė.

 

Pa shiko qentė e stanit,

duken tamam si gumenė,

janė besnik tė ēobanit,

dit e nat ruajn kopenė.

 

Ju,  o vėllezėr ēobanė,

i dolėt zot bagėtisė,

me to dimėr e behare,

larg fėmijve e shtėpisė.

 

Shekuj dhe vite me radhė,

ēobani ėshtė nderuar,

siē thoshin gjyshėrit tanė:

Ėshtė zanat i bekuar!

 

Enter supporting content here

Degjo zogun