FTERRE, ZEMRA IME

Thėllėzė qė rri nė mal

Home
FTERRE, ZEMRA IME - Permbledhese
Fshati im i bukur Fterre
Kujtimet e fėmirisė
Hunda e Drerit
Katėr stinė
Rrugėn e malit kujtoj
Te kem krahė tė fluturoj
Si manare tė rris vetė
Dola sipėr nė Rrėmullė
Thėllėzė qė rri nė mal
Moj ftuja vilore kuqe
Jane granata mesimor
Ike larg pėr tė studiuar
Kėshtu mbeēim,tė bashkuar
Zjarri qė u ndez nė lumė
Vranishti lindi bilbila
Tradita shkon brez pas brezi
Nipi i Selim Hasanit
Kurvelesh i trimėrisė
Ē'mu kujtua Gur i Ēokes
Nė shkollė tė Kuēit tė njoha
Pėr ato dy vjet nė Sasaj
Mos mė qėrto, po tė duash
Gomari i kryeplakut
Shelege, ku ishe mbrėmė
U gjet varri i ēifutit
Mos e kishe kokosh fare
Do ti therras Parlament
Fterrė e lashtė e hitorisė
Dritėro, o penė e artė
Sevdaja ma ndiste gjakun
Vjen milorja rėndė - rėndė
Cirkua njė zog i rrallė
Servet, qėnke i marrė
Me shpirt n'Ixuar per dite
Je si Parisi dhe Vjena
Do ti kendoj trimerise
Kapetan Lazo Kofina
Loti syte mi verbon
Na mesoi abc-ne
Luftove me pushke e pene
levdatat si dua
Pas botimit te librit
zogu3.jpg

THĖLLĖZĖ QĖ RRI NĖ MAL

Thėllėzė qe rri nė mal,

varu posht, eja nė stan,

dashin do ta bėj kurban.

Dashin do ta pjek nė hell,

Tė ham mish, tė pimė verė,

Tė pimė ver e raki,

te burimi nėn lajthi,

ku ka hije dhe freski.

Thėllėzė me naze shumė,

moj thėllėza nė kuvli,

nė darkė do flemė gjumė,

do bėjmė pak dashuri,

tė mbulohemi me shark,

tė cikemi bark pėr bark.

Nė mėngjes pa gdhirė mirė,

Bashk do shkulim bagėtinė

dhe do i biem nė shtrungė,

ti ngaē ti e ti mjel unė.

Moj thėllėza gur mbi gur,

ētė ka rėnė ai nur,

nuri yt i bukurisė,

shpirti yt i dashurisė.

Enter supporting content here

Degjo zogun