FTERRE, ZEMRA IME

Rrugėn e malit kujtoj

Home
FTERRE, ZEMRA IME - Permbledhese
Fshati im i bukur Fterre
Kujtimet e fėmirisė
Hunda e Drerit
Katėr stinė
Rrugėn e malit kujtoj
Te kem krahė tė fluturoj
Si manare tė rris vetė
Dola sipėr nė Rrėmullė
Thėllėzė qė rri nė mal
Moj ftuja vilore kuqe
Jane granata mesimor
Ike larg pėr tė studiuar
Kėshtu mbeēim,tė bashkuar
Zjarri qė u ndez nė lumė
Vranishti lindi bilbila
Tradita shkon brez pas brezi
Nipi i Selim Hasanit
Kurvelesh i trimėrisė
Ē'mu kujtua Gur i Ēokes
Nė shkollė tė Kuēit tė njoha
Pėr ato dy vjet nė Sasaj
Mos mė qėrto, po tė duash
Gomari i kryeplakut
Shelege, ku ishe mbrėmė
U gjet varri i ēifutit
Mos e kishe kokosh fare
Do ti therras Parlament
Fterrė e lashtė e hitorisė
Dritėro, o penė e artė
Sevdaja ma ndiste gjakun
Vjen milorja rėndė - rėndė
Cirkua njė zog i rrallė
Servet, qėnke i marrė
Me shpirt n'Ixuar per dite
Je si Parisi dhe Vjena
Do ti kendoj trimerise
Kapetan Lazo Kofina
Loti syte mi verbon
Na mesoi abc-ne
Luftove me pushke e pene
levdatat si dua
Pas botimit te librit

RRUGĖN E MALIT KUJTOJ

 

Tėrė ditėn rri mendoj,

dhe marr penėn pėr tė shkruar,

rrugėn e malit kujtoj,

ēkemi hequr, ēkemi vuar.

 

Atė rrugė bėnim pėrherė,

se shumė rrinin nė mal,

si nė dimėr dhe nė verė,

aty banonin nė stan.

 

Kur e merr rrugėn pėrpjetė,

del nė qaf tė Hamuriqes,

dhe tė jesh si zog me fletė,

mendon lartė si do ngjitesh.

 

Pastaj hypėn nė Rotua,

ēdo vend ka njė histori,

kėtu  dikush u dashurua,

atje bėri njė vaki.

 

Ecim prapė rrugės lart,

dalim sipėr nė Heri,

mbase do tė pushosh pak,

tė kėnaq ajo freski.

 

Dalim pastaj nė Rrėmullė,

aty posht shtrihet Galishti,

pėrtej janė arat e Gurrės,

qė natyra i qėndisi.

 

Qė nga Gurra posht nė Kretė,

janė nja tridhjet haurė,

banonin fterjot e shkretė

dhe nuk u ankuan kurrė.

 

Ēkanė heq fterjotė e gjorė,

kanė jetuar si e zeza,

nė tė ftohtė, shi e borė,

jo dhe pak, po disa breza.

 

Vetėm nė pesdhjetė e gjashė,

kur u bė kooperativė,

zbritėn tė gjithė nė fshat,

gjoja pėr njė jet tė mirė.

 

Tani qė u prish sistemi,

i lanė fshat e vėrri,

u bėnė zotėr tė mallit,

me haur e bagėti.

 

Janė trembėdhjet kope,

qė beharojnė nė male,

bashkuar dy e nga tre,

formuanė goxha  stane.

 

Nė vjeshtė kur afron dimri,

dhen  e dhi zbresin nė fshat,

ndėrsa nė fillim tė prillit,

ngjiten prapė mė tė lart.

 

Mė pastaj, kur vjen behari,

atje e sheh mrekullinė,

ēelin lulet, rritet bari,

mbushesh erė trėndelinė.

 

Kėndon thėllėza, bilbili,

thonė agimi ka ardhė,

u bėjnė ēobanve zgjimin,

se kanė dremitur nė pllajė.

 

Enter supporting content here

Degjo zogun