FTERRE, ZEMRA IME

Do ti kendoj trimerise

Home
FTERRE, ZEMRA IME - Permbledhese
Fshati im i bukur Fterre
Kujtimet e fėmirisė
Hunda e Drerit
Katėr stinė
Rrugėn e malit kujtoj
Te kem krahė tė fluturoj
Si manare tė rris vetė
Dola sipėr nė Rrėmullė
Thėllėzė qė rri nė mal
Moj ftuja vilore kuqe
Jane granata mesimor
Ike larg pėr tė studiuar
Kėshtu mbeēim,tė bashkuar
Zjarri qė u ndez nė lumė
Vranishti lindi bilbila
Tradita shkon brez pas brezi
Nipi i Selim Hasanit
Kurvelesh i trimėrisė
Ē'mu kujtua Gur i Ēokes
Nė shkollė tė Kuēit tė njoha
Pėr ato dy vjet nė Sasaj
Mos mė qėrto, po tė duash
Gomari i kryeplakut
Shelege, ku ishe mbrėmė
U gjet varri i ēifutit
Mos e kishe kokosh fare
Do ti therras Parlament
Fterrė e lashtė e hitorisė
Dritėro, o penė e artė
Sevdaja ma ndiste gjakun
Vjen milorja rėndė - rėndė
Cirkua njė zog i rrallė
Servet, qėnke i marrė
Me shpirt n'Ixuar per dite
Je si Parisi dhe Vjena
Do ti kendoj trimerise
Kapetan Lazo Kofina
Loti syte mi verbon
Na mesoi abc-ne
Luftove me pushke e pene
levdatat si dua
Pas botimit te librit

DO TI KĖNDOJ TRIMĖRISĖ

 

Do ti kėndoj Kurveleshit,

do ti kėndoj trimėrisė,

se ai shpatėn e zhveshi,

nė rrjedhat e historisė.

 

U ngrite pėrmbi osmanė,

i veshur me fustanellė,

nė brez ngjeshur jataganė,

shqipėtari sduron zgjedhė.

 

Kurvelesh, male dhe gryka,

ku ndėrton folen shqiponja,

kudo istikame, prita,

gjaku ka rrjedhur buronja.

 

Sipėr Kuēit, mal i Shkagės,

ishte kala e Gjolekės,

atje trimat lidhnin plagėt,

i digjnin me zjarr tė eshkės.

 

Nxorre trima kapedanė,

Zenel Gjolekė kuēiotin,

Hodon e Ēelo Picarė,

Lazo Kofinė fterjotin.

 

Dhe nė luftėn ēlirimtare,

pėr lirinė e Shqipėrisė,

o Kurveleshi me halle,

me gjak shkrove historinė.

 

Dhe Evropa e bashkuar,

lart ta ēmoi trimėrinė,

Kurveleshi ka luftuar,

Kuēin e shpalli martir.

 

Por ka ende bukėshkalė,

qė dhe luftėn e mohojnė,

mos ti lėm tė hedhin baltė,

historinė ta errėsojnė.

 

Se historia ėshtė gjallė,

me gėrma tė arta shkruar,

ka ēarė nė shekuj me pallė,

jo, kurrė nuk duhet mohuar!

 

Enter supporting content here

Degjo zogun