FTERRE, ZEMRA IME

Katėr stinė

Home
FTERRE, ZEMRA IME - Permbledhese
Fshati im i bukur Fterre
Kujtimet e fėmirisė
Hunda e Drerit
Katėr stinė
Rrugėn e malit kujtoj
Te kem krahė tė fluturoj
Si manare tė rris vetė
Dola sipėr nė Rrėmullė
Thėllėzė qė rri nė mal
Moj ftuja vilore kuqe
Jane granata mesimor
Ike larg pėr tė studiuar
Kėshtu mbeēim,tė bashkuar
Zjarri qė u ndez nė lumė
Vranishti lindi bilbila
Tradita shkon brez pas brezi
Nipi i Selim Hasanit
Kurvelesh i trimėrisė
Ē'mu kujtua Gur i Ēokes
Nė shkollė tė Kuēit tė njoha
Pėr ato dy vjet nė Sasaj
Mos mė qėrto, po tė duash
Gomari i kryeplakut
Shelege, ku ishe mbrėmė
U gjet varri i ēifutit
Mos e kishe kokosh fare
Do ti therras Parlament
Fterrė e lashtė e hitorisė
Dritėro, o penė e artė
Sevdaja ma ndiste gjakun
Vjen milorja rėndė - rėndė
Cirkua njė zog i rrallė
Servet, qėnke i marrė
Me shpirt n'Ixuar per dite
Je si Parisi dhe Vjena
Do ti kendoj trimerise
Kapetan Lazo Kofina
Loti syte mi verbon
Na mesoi abc-ne
Luftove me pushke e pene
levdatat si dua
Pas botimit te librit

KATĖR STINĖ

 

Dymbėdhjetė muaj,

katėr stinė njė vit,

pėr to do tė shkruaj,

nė vjersh ti radhit.

 

Mars, prill, maj,

stina e pranverės,

bukuri e saj,

ēelin lule pemėt.

 

Vendi gjelbėron,

nur dhe hijeshi,

bilbili kėndon,

oh, sa bukuri!

 

Qengjat blegėrijnė,

kecėrit vėrrasin,

duan qė tė pijnė,

nėnave ju flasin.

 

Nga fundi i marsit,

shqerra,kecėr ndahen,

dhe futen  nė thark,

larg nėnave mbahen.

 

Nė muajin prill,

zogjtė shtegėtojnė,

qė nga larg po vijnė,

qiellin mbulojnė.

 

Ēelin manushaqet,

ēelin luleshqerrat,

vendi zbukorohet,

na erdhi pranvera.

 

Bora nėpėr male,

ka nisur tė shkrijė,

bari nė livadhe,

fillon qė tė mbijė.

 

Zogjtė ngrenė ēerdhe,

edhe nxjerrin zogj,

era trėndelinė,

mbushet vendi plot.

 

Nė maj e qershor,

frut i parė derdhet,

mani dhe qershia,

zerdelia zverdhet.

 

Bleta punėtore,

lulesh bledh nektar,

hojet si me dorė,

mbushur mjalt si ar.

 

Pėrtej nė lėndinė,

duken ca sorkadhe,

kullosin dhe rrinė,

brijtė-pėrkrenare.

 

Lart njė gjeraqinė,

fluturon krenare,

krahet i mban shtrirė,

nuk i lėviz fare.

 

Diku shikon prenė,

nė pikjad lėshohet,

kthetrat e rrėmbejnė,

gjahut i gėzohet.

 

Dhen e dhi nė shtrungė,

dy tre herė nė ditė,

vendrat plot me shkumė,

hirra nė koritė.

 

Qershor, korrik, gusht,

vjen stina e verės,

dielli djeg prush,

dhėntė pranė sterrės.

 

Njerėzit nxitojnė,

tė shkojnė nė plazhe,

ditėn ta kalojnė,

nė dete e male.

 

Nė muajt e vjeshtės,

fillon dhe freskia,

piqet rrushi vreshtės,

nxirret dhe rakia.

 

Gjethet nėpėr pemė,

Fillojnė tė zverdhen,

shi fillon tė bjerė,

nė rrėkera derdhet.

 

Dhjetor, janar, shkurt,

janė muaj dimri,

zjarri ndizet prush,

afrohesh tek hiri.

 

Bie borė e tretur,

njerzit ftohtė kanė,

zogjtė qė kan mbetur,

kėrkojnė tė hanė.

 

Futen nėpėr strehė,

rrinė si tė truar,

vendi duket shkretė,

me borė mbulur.

 

Gjithė njerėzia,

veshur me tė trasha,

tė pėrlan stuhia,

nuk del dot pėrjashta.

 

Por dhe dimri i ftohtė,

e ka njė lezet,

dhe me borė qoftė,

tė bėn me shėndet.

 

Enter supporting content here

Degjo zogun