FTERRE, ZEMRA IME

Pėr ato dy vjet nė Sasaj

Home
FTERRE, ZEMRA IME - Permbledhese
Fshati im i bukur Fterre
Kujtimet e fėmirisė
Hunda e Drerit
Katėr stinė
Rrugėn e malit kujtoj
Te kem krahė tė fluturoj
Si manare tė rris vetė
Dola sipėr nė Rrėmullė
Thėllėzė qė rri nė mal
Moj ftuja vilore kuqe
Jane granata mesimor
Ike larg pėr tė studiuar
Kėshtu mbeēim,tė bashkuar
Zjarri qė u ndez nė lumė
Vranishti lindi bilbila
Tradita shkon brez pas brezi
Nipi i Selim Hasanit
Kurvelesh i trimėrisė
Ē'mu kujtua Gur i Ēokes
Nė shkollė tė Kuēit tė njoha
Pėr ato dy vjet nė Sasaj
Mos mė qėrto, po tė duash
Gomari i kryeplakut
Shelege, ku ishe mbrėmė
U gjet varri i ēifutit
Mos e kishe kokosh fare
Do ti therras Parlament
Fterrė e lashtė e hitorisė
Dritėro, o penė e artė
Sevdaja ma ndiste gjakun
Vjen milorja rėndė - rėndė
Cirkua njė zog i rrallė
Servet, qėnke i marrė
Me shpirt n'Ixuar per dite
Je si Parisi dhe Vjena
Do ti kendoj trimerise
Kapetan Lazo Kofina
Loti syte mi verbon
Na mesoi abc-ne
Luftove me pushke e pene
levdatat si dua
Pas botimit te librit

PĖR ATO DY VJET NĖ SASAJ

 

Tė shkruaj njė poezi,

duhet tė mendohem mirė,

ėsht pėr ty, o xha Remzi,

ndaj ma shton kėnaqėsinė.

 

Burrė, shtylla e shtėpisė,

me ty kish lezet sufrani,

i kėnges dhe i rakisė,

stė harroj Remzi Serjani.

 

Ke rritur pesė fėmijė,

i ēove pėr ti shkolluar,

iu bėfshin ditėt njėmijė,

se stė kanė turpėruar.

 

Ulur kėmbėkryq nė qoshe,

pranė vatrės ndezur shpuzė,

xhezvenė dyshe tė kafesė,

cigaren e dredhur nė buzė.

 

Merrje cekuren nė dorė

dhe gėrshėrėn e hardhive,

Hasell, Vardhan e Kullurė,

gjithė ditėn andej rrije.

 

Ato tė dy vjetė nė Sasaj,

pranė njerėzve tė mi,

pėr mua ishte parajsa,

qė kujtoj me dashuri.

 

 

Enter supporting content here

Degjo zogun