FTERRE, ZEMRA IME

Ē'mu kujtua Gur i Ēokes

Home
FTERRE, ZEMRA IME - Permbledhese
Fshati im i bukur Fterre
Kujtimet e fėmirisė
Hunda e Drerit
Katėr stinė
Rrugėn e malit kujtoj
Te kem krahė tė fluturoj
Si manare tė rris vetė
Dola sipėr nė Rrėmullė
Thėllėzė qė rri nė mal
Moj ftuja vilore kuqe
Jane granata mesimor
Ike larg pėr tė studiuar
Kėshtu mbeēim,tė bashkuar
Zjarri qė u ndez nė lumė
Vranishti lindi bilbila
Tradita shkon brez pas brezi
Nipi i Selim Hasanit
Kurvelesh i trimėrisė
Ē'mu kujtua Gur i Ēokes
Nė shkollė tė Kuēit tė njoha
Pėr ato dy vjet nė Sasaj
Mos mė qėrto, po tė duash
Gomari i kryeplakut
Shelege, ku ishe mbrėmė
U gjet varri i ēifutit
Mos e kishe kokosh fare
Do ti therras Parlament
Fterrė e lashtė e hitorisė
Dritėro, o penė e artė
Sevdaja ma ndiste gjakun
Vjen milorja rėndė - rėndė
Cirkua njė zog i rrallė
Servet, qėnke i marrė
Me shpirt n'Ixuar per dite
Je si Parisi dhe Vjena
Do ti kendoj trimerise
Kapetan Lazo Kofina
Loti syte mi verbon
Na mesoi abc-ne
Luftove me pushke e pene
levdatat si dua
Pas botimit te librit

 

ĒMU KUJTUA GURI I ĒOKĖS

Ēmu kujtua guri i Ēokės,

lart nė mal, mera e rrallė,

ka qėnė vend i kullotės,

pėr gjithė ēobanėt tanė.

Atje rri si nė ballkon,

shikon syri gjithėsinė,

ay vend tė frymėzon,

qė tė derdhėsh poezinė.

Atje Isuf u Avrece,

dimėr e behar me dhi,

shkroi kėngė, thuri bejte

dhe mbeti nė histori.

Pėr at vend babai i shkretė,

mė fliste me dashuri,

se atje shkoi njė jetė,

nė kullotė, me bagėti.

Enter supporting content here

Degjo zogun